Pages Navigation Menu

Czy należy uiszczać opłaty za wesele ZAIKS-owi?

zaiks

Na naszym weselnym forum od jakiegoś czasu toczy się dyskusja na temat konieczności odprowadzania opłat do ZAIKS-u za wesele. Jest tam dużo pytań, ale mało konkretnych odpowiedzi. Postaramy się rozwiać wątpliwości w tym artykule. W TABELI STAWEK WYNAGRODZEŃ AUTORSKICH STOWARZYSZENIA AUTORÓW ZAiKS możemy wyczytać:

„Tabela dotyczy publicznego wykonania „na żywo” przez muzyków lub zespoły muzyczne, oraz publicznego odtwarzania z nośników dźwięku i za pomocą urządzeń służących do odbioru programów radiowych, – utworów słownych (literackich), muzycznych i słownomuzycznych z repertuaru ZAiKS-u, zwanych dalej „utworami” – stanowiących pierwszoplanową „muzykę do tańca”:

a. w trakcie imprez tanecznych takich jak:

– dancingi, zabawy, bale (w tym sylwestrowe),

wesela, studniówki, wieczorki taneczne,

– dyskoteki i inne imprezy taneczne,[…]”

Jak możemy przeczytać uiszczenie opłaty za możliwość grania muzyki na weselu jest konieczne. Jeżeli chodzi o wysokość opłat dla ZAIKS-u:

„Stawki wynagrodzeń autorskich za jedną imprezę taneczną są ustalane według poniższych zasad […]

c. gdy nie pobiera się opłaty za wstęp – 10% od wynagrodzenia wykonawców, jednak nie mniej niż odpowiednia stawka określona w dziale III dla danego rodzaju imprez […]”

Czyli koszt jaki przy cenach orkiestr od 2500 zł do 5000 zł to 250 zł – 500 zł. A co mówi nam tabela opłat? Czy stawka może być większa?

„W lokalach w których nie pobiera się opłat za wstęp:

Tabela ZAIKS

dla wesel stawki obniża się o 15%”

Wychodzi na to, że koszt nie powinien być większy niż to 10 % wynagrodzenia orkiestry. Przy robieniu wesela na 150 osób w Radomiu koszt wyniósłby 92,25 + 50 x 3,69 zł = 276,75 – 15%, gdyż dla wesel stawki obniża się to wychodzi: 249 zł, a na 200 osób koszt to 369,00 zł – 15%, czyli 312,65 zł. Przy weselach pod Radomiem dla miejscowości do 10 tys. mieszkańców minimalne ceny będą mniejsze. Odpowiednio dla 150 osób 196,00 zł, a dla 200 osób 261,37 zł. Jednak i tak podstawą do wyliczania opłaty do ZAIKS-u jest wynagrodzenie orkiestry.

Kto ma pokryć te koszty?

Na to pytanie odpowiada dyrektor szczecińskiego oddziału stowarzyszenia Zaiks – Andrzej Krakowiak (fragment wywiadu ze strony e-wesele.com):

– Czy za muzykę odtwarzaną na weselu należy odprowadzić tantiemy do ZAiKS-u?

Tak. Prawo autorskie wymaga, aby każdy użytkownik twórczości przed jej wykorzystaniem uzyskał zgodę autorsko uprawnionych. Tych uprawnionych w praktyce zastępuje ZAiKS. ZAiKS wyręcza więc użytkowników z obowiązku poszukiwania autora, a przez to także z ustawowej odpowiedzialności za naruszenie prawa autorskiego.

– Kto powinien płacić – para młoda, zespół czy może wynajmujący pomieszczenie na imprezę?

Ten kto decyduje o wykorzystaniu cudzej twórczości, jej publicznym udostępnianiu, jest zobowiązany do uzyskania licencji ZAiKS-u i zapłaty twórcom utworu wynagrodzenia. W praktyce jest to: właściciel restauracji lub wynajmujący pomieszczenie lub też zespół muzyczny. Wydaje się, że Para Młoda podpisując umowę związaną z wynajęciem lokalu czy też z zespołem muzycznym, może wskazać w nich wyraźnie podmiot, który ureguluje wynagrodzenie autorskie i wystąpi o umowę licencyjną do ZAiKS-u.”

Czyli w umowie z orkiestrą lub z właścicielem sali weselnej powinna być informacja kto odprowadza tantiemy do ZAIKS-u. Często zdarza się, że jest to orkiestra, która ma podpisaną licencję stałą z ZAIKS-em. Czasami sala może mieć taką umowę, szczególnie kiedy ta sala weselna poza weselami organizuje inne imprezy masowe. Jeżeli nie ma żadnej informacji w umowie to istnieje możliwość, że ZAIKS pociągnie do odpowiedzialności Parę Młodą i każe uiścić opłatę w przyszłości. Sprawa może wyjść przy kontrolach ZAIKS-u.

Więcej informacji na pewno można się dowiedzieć po prostu w ZAIKS-ie. Podajemy dane kontaktowe dla naszego okręgu:

Dyrekcja okręgu Kielce

Dyrektor Okręgu: Marta Dziwisz

25-017 Kielce, ul. Paderewskiego 4a lok. 6

tel. (0-41) 347-93-10

kielce@zaiks.org.pl

Inspektorat Radom: tel. 512-094-811

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *